fbpx

Zadzwoń: 500-203-747 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Prezentujemy nowy katalog Innovation Living: KATALOG

Drewno - kolory i wykończenie powierzchni - TON

  • Leszek

Przedstawione próbki maja charakter wyłącznie ilustracyjny. Z wielu względów kolor może się różnić. Zalecamy zapoznanie się z wzornikami w jednym z naszych salonów.

Kolory naturalne drewna

Naturalny kolor drewna nie jest modyfikowany przy użyciu bejcy ani innych produktów. W zależności od rodzaju drewna, powierzchnię wykańcza się transparentnym lakierem lub olejem, które podkreślają strukturę drewna. Produkty w kolorach naturalnych oznaczamy jako Natural. Za wersje Natural nie są naliczane dodatkowe opłaty.

Wykończenie powierzchni

Powierzchnia lakierowana (buk, dąb, jesion) Nasze krzesła standardowo wykańczane są przezroczystym lakierem na bazie wodnej. Zawarty w warstwie lakieru filtr UV hamuje naturalne procesy utleniania powodujące przebarwienia drewna. Powierzchnia jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Zgodnie z normą DIN 4102 część 1, stosujemy lakier transparentny klasy B1, w zakresie palności mebli drewnianych.

Powierzchnia olejowana (buk, dąb, orzech amerykański) Bezbarwna baza olejów i wosków naturalnych wytwarza na powierzchni drewna matową warstwę ochronną, którą będąc odporną na pęknięcia i łuszczenie, jednocześnie pozwala drewnu oddychać. Drobne uszkodzenia tak wykończonej powierzchni można w prosty sposób usunąć. Warstwa oleju nakładana jest wprost na wyszlifowaną, surową powierzchnię, bez uprzedniego stosowania kolorowych bejc. Efekt żywego koloru drewna na powierzchni uzyskuje się wyłącznie dzięki bazie olejowej. Najlepiej widać go na orzechu amerykańskim, dlatego wykańczamy go wyłącznie olejem. Olejem wykańczamy również wyroby z niebarwionego drewna dębowego i bukowego.

Drewno bejcowane

W przypadku produktów wykonanych z drewna bukowego, dębowego czy jesionowego można zmienić ich kolor za pomocą bejcy. Bejca nie wpływa na strukturę drewna, a większość kolorów pozwala zachować widoczny rysunek drewna. Drewno to materiał naturalny, który wchłania barwniki w swoisty sposób, tworząc jaśniejsze i ciemniejsze wzory na powierzchni. Efekt kolorystyczny jest uzależniony od kolorystyki poszczególnych rodzajów drewna (patrz ilustracja). Bejca jest nanoszona techniką namaczania lub natryskiwania. Następnie powierzchnia zabezpieczana jest lakierem transparentnym. Za zmianę koloru bejcy z naszego wzornika nie są naliczane dodatkowe opłaty.

       

Kolory pigmentowe

Kolory pigmentowe tworzą kompaktową, zwartą warstwę na powierzchni, dlatego można nimi zakryć zarówno kolor, jak i fakturę drewna. Jednak ostateczna kolorystyka zależy od rodzaju drewna, porowatości poszczególnych gatunków, ich zabarwienia, technologii produkcji, załamania światła oraz indywidualnej percepcji kolorów. Po użyciu farb pigmentowych sklejka bukowa jest tak jednolita, że kojarzy się z odlewem z tworzywa sztucznego. Jednak już na bardziej porowatej strukturze dębu i jesionu, na powierzchni pokrytej farbą pigmentową, widoczne są drobne pory. Uprzejmie informujemy, że wybarwienia pigmentowe z wzorników Pantone, RAL i NCS są bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne powierzchni niż kolory standardowe! Stoły i blaty stołów z litego drewna nie mogą być wykańczane farbami pigmentowymi ze wzorników Pantone, RAL i NCS. Za kolory pigmentowe naliczane są dodatkowe opisane przy produktach.

                     

Kolor antyczny

Kolor antyczny uzyskuje się przez użycie specjalistycznych materiałów wykończeniowych. Nakładane są ręcznie, co jeszcze bardziej uwydatnia niepowtarzalność i oryginalność każdego wyrobu. Antique classic imituje powierzchnię krzesła o ciemnym bejcowaniu, nadgryzioną nie tylko przez ząb czasu, ale też insekty. Oprócz nierównomiernie przetartych i odbarwionych miejsc, powierzchnia udekorowana jest również drobnymi otworami, które w naturze wykonuje znany koneser drewna, kornik. Za ten kolor naliczane są dodatkowe opłaty opisane przy produkcie. Antique classic aplikujemy tylko na produkty z drewna bukowego.

Bicolor

Bicolor TonPołączenie dwóch kolorów może podkreślić piękno i wyjątkowość wyrobu, ale nie można go zastosować we wszystkich wyrobach i dla wszystkich kolorów. Ze względów technologicznych możliwe jest łączenie wyłącznie kolorów bejc z kategorii standard. Najbardziej popularne jest połączenie podstawy w odcieniu naturalnym B39 – natural i siedziska lub blatu stołu w kontrastującym kolorze. Bicolor wykonywany jest bez dopłaty, w cenniku oznaczony jest symbolem.

Gradient

gradient TonOd delikatnego jasnego po głęboki ciemny – tak można opisać płynne przejście odcienia koloru, który daje gradient. Warstwy farby nanoszone są stopniowo, w nierównomiernych grubościach i odległościach. Przejście kolorów podkreśla dodatkowo ręczne szlifowanie między poszczególnymi warstwami malowania. W połączeniu z wyraźnym rysunkiem drewna jesionowego, na każdym wyrobie powstaje w ten sposób unikalna, niepowtarzalna kombinacja. Powierzchnia jest wykańczana tylko lakierem bezbarwnym. Kolory gradientowe oferujemy do krzeseł i foteli z drewna jesionowego jako standardowe, bez dopłaty.

Skarpetki

Skarpetki TonNogi niektórych produktów z naszej oferty można wykończyć tak, że swoim wyglądem przypominają „skarpetki“. Oferujemy tylko przedstawione poniżej kombinacje kolorów ze skarpetkami. Wysokość skarpetki to zwykle 10  cm (wys. bez ślizgacza). Możliwość zastosowania skarpetek rozpoznajemy po wysokości dopłaty do poszczególnych produktów. Możliwe kombinacje:
Krzesło – natural, skarpetki kolor pigmentowy
Krzesło – kolor pigmentowy, skarpetki natural
Krzesło – kolor pigmentowy, skarpetki kolor bejce
Krzesło – kolor bejce, skarpetki kolor pigmentowy.
Nie ma możliwości zastosowania skarpetek wykonanych farbą pigmentową na krzesłach wykończonych farbą pigmentową. Wysokość skarpetek ograniczona jest przez charakterystykę produktu (np. tapicerka, łącznik). Ze względów technologicznych, wysokość skarpetek może zostać zwiększona nawet o 5cm.

Salon

WARSZAWA - TEL: +48 500-203-747
DESIGN-EXPO.PL - HOME CONCEPT
AL. JEROZOLIMSKIE 185, LOKAL 40
02-222 WARSZAWA
biuro@design-expo.pl