fbpx

Zadzwoń: 500-203-747 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Prezentujemy nowy katalog Innovation Living: KATALOG

Drewno - kolory i wykończenie powierzchni - TON

  • Leszek

Przedstawione próbki maja charakter wyłącznie ilustracyjny. Z wielu względów kolor może się różnić. Zalecamy zapoznanie się z wzornikami w jednym z naszych salonów.

CHARAKTERYSTYKA DREWNA

TON do produkcji swoich mebli wykorzystuje 3 rodzaje drewna: buk, dąb oraz orzech amerykański. Buk charakteryzuje się niewyraźnym rysunkiem drewna, ze względu na mało widoczne słoje. Jest on drewnem twardym oraz wytrzymałym. Dąb jest najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym gatunkiem. Cechą charakterystyczną drewna dębowego jest stosunkowo szeroki rdzeń, o jednorodnym, brązowym zabarwieniu, z szarym lub żółtawym odcieniem. Zaleta dębu jest jego twardość, trwałość i odporność na zmieniające się warunki pogodowe. Orzech amerykański jest gatunkiem pochodzącym z Ameryki Północnej. Drewno z niego pozyskiwane posiada ciemnobrązowe zabarwienie oraz charakterystyczne jaśniejsze prążki. W niektórych przypadkach może miejscami uzyskiwać purpurowy odcień. Orzech amerykański jest wytrzymałym, lekkim drewnem, które łatwością poddaje się obróbce. Po impregnacji olejem uzyskuje piękny kolor oraz połysk.

Kolory naturalne drewna

Naturalny kolor drewna nie jest modyfikowany przy użyciu bejcy ani innych produktów. W zależności od rodzaju drewna, powierzchnię wykańcza się transparentnym lakierem lub olejem, które podkreślają oryginalną strukturę drewna. Produkty w kolorach naturalnych oznaczamy jako Natural. Za wersje Natural nie są naliczane dodatkowe opłaty.

Wykończenie powierzchni

Powierzchnia lakierowana (buk, dąb) 
Nasze krzesła są standardowo wykańczane przezroczystym lakierem na bazie wody. Zawarty w warstwie lakieru filtr UV hamuje naturalne procesy utleniania powodujące przebarwienia drewna. Powierzchnia jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Zgodnie z normą DIN 4102 część 1, stosowany przez nas przezroczysty lakier w testach palności mebli drewnianych został sklasyfikowany jako B1.

Powierzchnia olejowana (buk, dąb, orzech amerykański)
Olejowanie to metoda obróbki która jest realizowana poprzez nałożenie na powierzchnię drewna mieszanki naturalnego oleju i wosku. W ten sposób powstaje matowa powłoka ochronna, która nie pęka i nie łuszczy się, a przy tym pozwala, by drewno oddychało. Warstwę oleju nakłada się wprost na wyszlifowaną, surową powierzchnię, bez uprzedniego stosowania farb. Efekt żywego koloru drewna na powierzchni uzyskuje się wyłącznie dzięki bazie olejowej. Najlepiej widać to na orzechu amerykańskim, dlatego też wykańczamy go wyłącznie olejem. Olejujemy też produkty z drewna dębowego i bukowego.

 

Drewno bejcowane

W przypadku produktów wykonanych z drewna bukowego, dębowego czy jesionowego można zmienić ich kolor za pomocą bejcy. Bejca nie wpływa na strukturę drewna, a większość kolorów pozwala zachować widoczny rysunek drewna. Drewno to materiał naturalny, który wchłania barwniki w swoisty sposób, tworząc jaśniejsze i ciemniejsze wzory na powierzchni. Efekt kolorystyczny jest uzależniony od kolorystyki poszczególnych rodzajów drewna (patrz ilustracja). Bejca jest nanoszona techniką namaczania lub natryskiwania. Następnie powierzchnia zabezpieczana jest lakierem transparentnym. Za zmianę koloru bejcy z naszego wzornika nie są naliczane dodatkowe opłaty.

             

Oleje barwiące


Oferujemy również wykończenie stołu olejem barwiącym w pięciu kolorach – za dodatkową opłatą, którą podano w cenniku. Dzięki użyciu olejom barwiącym możemy uzyskać głęboko matową powierzchnię oraz wyrazisty rysunek drewna również na buku. Konserwację tych wybarwień należy prowadzić tak jak w wersji naturalnej, zestawem do olejowania, który również dostępny jest w ofercie producenta.

         

Kolory pigmentowe

Kolory pigmentowe tworzą kompaktową, zwartą warstwę na powierzchni, dlatego można nimi zakryć zarówno kolor, jak i fakturę drewna. Jednak ostateczna kolorystyka zależy od rodzaju drewna, porowatości poszczególnych gatunków, ich zabarwienia, technologii produkcji, załamania światła oraz indywidualnej percepcji kolorów. Po użyciu farb pigmentowych sklejka bukowa jest tak jednolita, że kojarzy się z odlewem z tworzywa sztucznego. Jednak już na bardziej porowatej strukturze dębu, na powierzchni pokrytej farbą pigmentową, widoczne są drobne pory. Uprzejmie informujemy, że wybarwienia pigmentowe z wzorników Pantone, RAL i NCS są bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne powierzchni niż kolory standardowe! Stoły i blaty stołów z litego drewna nie mogą być wykańczane farbami pigmentowymi ze wzorników Pantone, RAL i NCS. Za kolory pigmentowe naliczane są dodatkowe opisane przy produktach.

                     

Bicolor

Bicolor TonPołączenie dwóch kolorów może podkreślić piękno i wyjątkowość wyrobu, ale nie można go zastosować we wszystkich wyrobach i dla wszystkich kolorów. Ze względów technologicznych możliwe jest łączenie wyłącznie kolorów bejc z kategorii standard. Najbardziej popularne jest połączenie podstawy w odcieniu naturalnym B39 – natural i siedziska lub blatu stołu w kontrastującym kolorze. Bicolor wykonywany jest bez dopłaty, w cenniku oznaczony jest symbolem.

 

Skarpetki

Skarpetki TonNogi niektórych produktów z naszej oferty można wykończyć tak, że swoim wyglądem przypominają „skarpetki“. Oferujemy tylko przedstawione poniżej kombinacje kolorów ze skarpetkami. Wysokość skarpetki to zwykle 10  cm (wys. bez ślizgacza). Możliwość zastosowania skarpetek rozpoznajemy po wysokości dopłaty do poszczególnych produktów. Możliwe kombinacje:
Krzesło – natural, skarpetki kolor pigmentowy
Krzesło – kolor pigmentowy, skarpetki natural
Krzesło – kolor pigmentowy, skarpetki kolor bejce
Krzesło – kolor bejce, skarpetki kolor pigmentowy.
Nie ma możliwości zastosowania skarpetek wykonanych farbą pigmentową na krzesłach wykończonych farbą pigmentową. Wysokość skarpetek ograniczona jest przez charakterystykę produktu (np. tapicerka, łącznik). Ze względów technologicznych, wysokość skarpetek może zostać zwiększona nawet o 5cm.

Salon

WARSZAWA - TEL: +48 500-203-747
DESIGN-EXPO.PL - HOME CONCEPT
AL. JEROZOLIMSKIE 185, LOKAL 40
02-222 WARSZAWA
biuro@design-expo.pl