fbpx

Zadzwoń: 500-203-747 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Prezentujemy nowy katalog Innovation Living: KATALOG

Wnętrza w skandynawskim stylu

  • Leszek

Nie da się ukryć, że Skandynawia jest ojczyzną jednego z najbardziej lubianych i rozpoznawanych stylów we współczesnym wzornictwie. Każdy z nas wie, czego - przynajmniej w przybliżeniu - można się spodziewać po określeniu „skandynawskie wnętrze”. Jeśli chcemy je w pełni docenić, warto poznać idee i rozwiązania, które leżą u źródeł skandynawskiego podejścia do designu. Dostrzeżemy wtedy jego niuanse, tym bardziej, że skandynawski styl wciąż ewoluuje. 

Carl Larsson 1

Wszystko zaczęło się w dobie rewolucji przemysłowej pod koniec XIX wieku. Właśnie wtedy w Anglii powstaje ruch artystyczny Arts and Crafts, negatywnie nastawiony wobec masowej, pozbawionej osobowości produkcji w fabrykach. Liderzy ruchu, tacy jak William Morris, są przeciwni tanim, taśmowo składanym przedmiotom o niskich walorach estetycznych i jakościowych. W środowisku artystycznym rodzi się wówczas potrzeba tworzenia sztuki użytkowej.

Carl Larsson 2

Przedmioty codziennego użytku powinny być odtąd dziełami sztuki dla wszystkich ludzi, sztuki o wysokiej użyteczności i funkcjonalności. Dlatego jednym z naczelnych założeń twórców Arts and Crafts było odejście od przemysłowej produkcji i powrót do ręcznego rzemiosła; w tym celu w 1888 r.założyli Guild and School of Handicraft, własną szkołę mającą kształcić artystów – rzemieślników.

Carl Larsson 3

Ruch szybko rozprzestrzenił się po Europie, inspirując wielu twórców. Jednym z nich był szwedzki malarz Carl Larsson, uważany obecnie za prekursora skandynawskiego stylu. Larsson zasłynął z obrazów przedstawiających codzienne życie swojej rodziny w domu Lilla Hyttnas, który urządzał razem ze swoją żoną (również artystką) Karim. Dziś nazwalibyśmy tę parę świetnymi architektami wnętrz i wizjonerami designu, ich dom wyróżniał się na tle raczej ciemnych i dusznych pomieszczeń tamtej epoki.

Carl Larsson 4

Co więc widzimy na obrazach Larssona? Przede wszystkim dom jest jasny, przyjazny dla ludzi, ze względu na skandynawski klimat można by rzec – antydepresyjny. Oprócz światła widać w nim duże zamiłowanie do estetyki i natury. A jednocześnie prostotę, ale taką, która zapewnia komfort i funkcjonalność, co zresztą nie dziwi, gdyż Larssonowie mieli ośmioro dzieci. Uwiecznione przez Carl Larssona wnętrza stały się wzorem i inspiracją dla kolejnych pokoleń. Z wzorców tych czerpie Portugalski producent firma Temahome tworząc kolekcje mebli oparte na ideaii stylu dziś nazywanego skandynawskim.

Cubed sofa rozkładana

Dziś skandynawski styl to odzwierciedlenie pewnej filozofii życia. Dwa słowa – lagom i hygge – to dwa słowa klucze do tego, co możemy nazwać współczesnym „skandynawskim sposobem na życie”. Hygge pochodzi z języka duńskiego i oznacza dobre samopoczucie, błogostan, celebrowanie chwili. Z kolei szwedzkie lagom to równowaga – ani nie za mało, ani nie za dużo.

london regał

Kiedy spojrzymy na skandynawski styl, możemy dostrzec, że w każdym domu tworzy się przyjazną, przytulną strefę, gdzie można odciąć się od pośpiechu i natłoku informacji płynących np. z mediów społecznościowych.

helix wind cliff

Może to być sypialnia, ale może to być także wygodna sofa w innym, odpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu. Na pewno jest to miejsce, które jest naszym osobistym sanktuarium, w którym możemy się wyciszyć i relaksować przy dobrej kawie czy też książce. Często w takim pomieszczeniu nie znajdziemy sprzętu audiowizualnego. To właśnie hygge w praktyce, sztuka tworzenia pięknych, pełnych komfortu miejsc na nasze codzienne rytuały z dala od zgiełku całego świata.

multi stół i komoda niche

Lagom kładzie nacisk na harmonię, skromność i życie zgodne z naturą. Możemy przecież mieszkać wygodnie i nie potrzebujemy do tego ogromnej ilości przedmiotów. Liczą się proste, pomysłowe i w stu procentach funkcjonalne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić nam, jak i przyrodzie.

niche komoda

Oznacza to również takie projektowanie mebli, by ich produkcja i późniejsza eksploatacja przysparzała jak najmniej kłopotów nam i środowisku, a wiec z wykorzystaniem dobrych jakościowo materiałów, trwałych i naturalnych. W tym sensie lagom to era slow designu i świadomego kupowania. A ponadto zamiłowanie do otaczania sie roślinnością, tak jak w domu Larssonów, we wnętrzach inspirowanych tym szwedzkim trendem nigdy nie brak pięknych roślin.

Recast Plus Sofa

Oprócz spojrzenia na świat, również pod kątem estetyki Skandynawowie proponują nam charakterystyczne rozwiązania. Rzecz niepozorna, jak pólka czy szafka, może stanowić małe dzieło sztuki, które doskonale zdobi cały pokój.

SPLITBACK SOFA BED FREJ ARMRESTS

Tym bardziej, że zależy nam przecież na jasnym, przestronnym i nieprzeładowanym wnętrzu. Co więcej? W sferze kolorystyki to oczywiście dużo bieli, niekiedy skontrastowanej z czernią lub szarością, bądź uzupełnionej kolorem niebieskim.

Balder soft spring 528 mixed dance blue

Często pojawiają się wzory, motyw w kształcie litery V albo charakterystyczne, widoczne już na obrazach Larssona paski. Współczesny skandynawski styl jest monochromatyczny, ale nie nudny. Można świetnie w nim eksponować sztukę – obraz na ścianie, czy niebanalna rzeźba od razu przykuwają uwagę.

O skandynawskim stylu można pisać jeszcze długo. Mamy jednak nadzieję, że pozostawiamy Państwa w przyjemnym nastroju i magicznej atmosferze skandynawskiego designu. 

Jeśli interesują się Państwo projektowaniem wnętrz, może warto spróbować swoich sił w tej branży? Jest to prestiżowy i poszukiwany zawód, który wiele osób chce opanować. Jest jednym z najbardziej pożądanych na współczesnym rynku w Polsce, zwłaszcza w stolicy. Oferty pracy w śródmieściu Warszawy dla projektantów wnętrz mogą Państwo znaleźć na stronie Jooble.

Artykuł opatrzyliśmy zdjęciami z kolekcji Temahome i Innovation.

Zapraszamy do naszego działu -  Sofy / Kanapy rozkładane gdzie znajdą Państwo wiele sof w stylu skandynawskim.
Regały, komody, stoły i witryny w stylu skandynawskim znajdą Państwo w zakładce Temahome jak i w zakładakach tematycznych: Szafki, komody i witryny oraz Regały, biblioteki i wiele innych.

Salon

WARSZAWA - TEL: +48 500-203-747
DESIGN-EXPO.PL - HOME CONCEPT
AL. JEROZOLIMSKIE 185, LOKAL 40
02-222 WARSZAWA
biuro@design-expo.pl