fbpx

Zadzwoń: 500-203-747 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Prezentujemy nowy katalog Innovation Living: KATALOG

Ergonomiczne krzesła i fotele biurowe

  • Leszek

Ergonomia to dziedzina wiedzy, która ma na celu korygowanie i udoskonalanie przedmiotów w sposób, by były one jak najlepiej dostosowane do psychofizycznych cech człowieka. Odpowiednio dopasowany fotel biurowy zapewnia nie tylko wzrost komfortu, lecz przede wszystkim zwiększa naszą wydajność. Fotel biurowy, który jest źle dostosowany do ciała, przy dłuższym użytkowaniu może powodować bóle w odcinku lędźwiowym, urazy, bądź nawet prowadzić do trwałego schorzenia. Kierując się wygodą i troską o swoje zdrowie warto zainwestować w odpowiednio dobrany do swojego wzrostu, wagi oraz masy ciała fotel biurowy tak by można było o nim powiedzieć - ergonomiczny. Jak wybrać taki ergonomiczny fotel biurowy? Takie pytanie często stawiają sobie kupujący. Poniżej kilka wskazówek, które naszym zdaniem pomogą w podjęciu właściwej decyzji. 

fotel biurowy 1

Jednym z najważniejszych aspektów na które powinniśmy zwrócić uwagę jest możliwie największa ilość regulacji. Najlepiej będzie, jeżeli będziemy mogli właściwie ustawić każdy element fotela biurowego. Bardzo ważne jest by wszelkie zmiany i regulacje możliwe były do wykonania z w pozycji siedzącej, dlatego też wszelkie drążki sterujące i pokrętła powinny być łatwo dostępne oraz proste w obsłudze.

fotel biurowy 2

Standardową opcją jest możliwość regulacji wysokości siedziska w pionie, dzięki czemu możemy dostosować fotel do własnego wzrostu jak i do wysokości biurka. Osoby o mniejszym wzroście, gdy nie mają możliwości zmniejszenia wysokości biurka powinny zastosować podstawki pod stopy, tak by dopasować się do wysokości blatu roboczego.

fotel biurowy 3

Dodatkową i równie istotną funkcją jest regulacja kąta odchylenia oparcia. Fotel biurowy powinien również pozwalać zwolnić ruch oparcia lub zablokować go w dowolnie wybranej pozycji. Ogromnym atutem jest mechanizm odchylania SYNCHRON bądź SLID. Mechanizmy te pozwalają na zatrzymanie oparcia w jednej z kilku pozycji. Możliwa jest również regulacja wysokości oparcia i właściwe ustawienie odcinka lędźwiowego - podparcie kręgów lędźwiowych. Mechanizmy te umożliwiają również regulację kąta odchylenia oparcia i dostosowanie siły reakcji oparcia do ciężaru osoby siedzącej. Przez odpowiednie wyregulowanie możemy uzyskać pożądaną równowagę w określonej pozycji.

fotel biurowy 4

Fotel biurowy powinien być oczywiście obrotowy, najlepiej jak będzie wyposażony również w kółka umożliwiające łatwe przemieszczanie. Kółka powinny być dopasowane do rodzaju podłoża. Szczególnie ważne jest by kółka nie zniszczyły podłogi np. drewnianej. Do takiej podłogi zalecamy kółka miękkie. Możliwe jest również zastosowanie podkładek pod fotele które dodatkowo zabezpieczą podłogę. Ergonomiczny fotel biurowy powinien być również wyposażony w podłokietniki, które są niezbędne podczas kilku godzinnego pisania na klawiaturze. Powinny posiadać możliwość regulacji wysokości oraz wychylenia na boki. Wsparcie przedramion na podłokietnikach znacznie zmniejsza obciążenie barków i kręgosłupa. Wykorzystanie podłokietników zmniejsza również obciążenie nadgarstków. By mieć pewność że ustawiliśmy krzesło prawidłowo, kąt między przedramieniem a ramieniem powinien wynosić 90 stopni.

fotel biurowy 5

Krzesło biurowe powinno mieć oparcie, które będzie stanowiło stabilne wsparcie dla odcinka lędźwiowego, kręgosłupa oraz łopatek. Odpowiednio wyprofilowany kształt oparcia fotela zapewni nam dużo większy komfort pracy. Oparcie należy dostosować do wzrostu, natomiast wypukła część powinna odpowiadać wysokości odcinka lędźwiowego. Ważne jest, by wybrać krzesło biurowe obrotowe w którym mamy możliwość wyregulować profil oparcia np. przez regulację wypukłości w odcinku lędźwiowym. Dodatkowym plusem jest fakt, iż dobrze wyprofilowany fotel "zmusza nas" do utrzymania prawidłowej postawy kręgosłupa.

fotel biurowy 10

Wybierając fotel biurowy należy zwrócić uwagę na zagłówek, który zdecydowanie ułatwi utrzymanie prawidłowej pozycji i odciąży nasz kręgosłup. Co więcej, po ustawieniu odpowiedniej wysokości uchroni nas przed bólem w odcinku szyjnym.

fotel biurowy 7

Decydując się na zakup krzesła biurowego powinniśmy zwrócić uwagę na możliwość wyboru odpowiedniego materiału. Najczęściej wybieramy fotele i krzesła biurowe pokryte przyjemną w dotyku, w pełni przewiewną i odporną na ścieranie tkaniną membranową. Dużą popularnością cieszą się również fotele wykonane z siatki, ich ogromną zaletą jest zachowanie odpowiedniej wentylacji co doceniamy szczególnie w upalne dni. Co więcej, posiadają one wysoką odporność na zabrudzenia, siatka jest łatwa w czyszczeniu Coraz większe zainteresowanie budzą fotele obrotowe wykonane z elastomeru, jest to miękkie tworzywo o dużej sprężystości o właściwościach kauczuku. Dostępne są również fotele pokryte wysokiej jakości skórą syntetyczną lub skórą naturalną. Podobnie jak w przypadku siatki są one odporne na plamy, jednak nie dają takiej możliwości wentylacji - w gorące dni mogą przyklejać się do naszej skóry.

fotel biurowy 12

Istotna jest również waga krzesła biurowego. Solidna pięcioramienna podstawa oraz mocny stelaż zapewnią długi użytkowanie.

fotel biurowy 10

Warto zadbać o prawidłową postawę już od najmłodszych lat. Przy wyborze fotela ergonomicznego dla dziecka powinniśmy kierować się podobnymi priorytetami. Ergonomiczne przystosowanie krzesła do anatomicznych uwarunkowań rosnącego człowieka ma zasadniczy wpływ na prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży. Najwyższej jakości fotel dziecięcy powinien odciążać kręgosłup i podtrzymujące go mięśnie. Możliwość płynnej regulacji wszystkich elementów jest tutaj kluczowa. Przydatna jest funkcja MOTION CONTROL powodująca blokadę kółek gdy na fotel usiądzie dziecko, dzięki czemu kręgosłup ukształtuje się prawidłowo. Fotel powinien być wygodny, ergonomiczny, "rosnący" wraz z dzieckiem. Możliwość niezależnej regulacji głębokości siedzenia pozwala bardziej dopasować fotel do anatomii dziecka.

fotel biurowy wau

Jednym z najlepszych, naszym zdaniem foteli biurowych, jest fotel WAU. Zagłówek, oparcie i siedzisko wykonane jest z wysokiej jakości siatki materiałowej przepuszczającej powietrze lub tkaniny materiałowej. W wersji "Elastomer" zagłówek, oparcie i siedzisko wykonane z elastomeru - miękkiego tworzywa o dużej sprężystości - o właściwościach kauczuku. Mechanizm ruchowy "slid" pozwala zatrzymać oparcie w dowolnej pozycji lub swobodnie bujać się w fotelu. Oś obrotu (pozioma) siedziska i oparcia znajduje się w pobliżu stawu biodrowego. Rozwiązanie to uniemożliwia przemieszczanie się oparcia względem pleców, zapewniając odpowiednie, stałe podparcie w każdej pozycji odchylenia. Podłokietniki wykonane z tworzywa posiadają regulację wysokości i wychylenia na boki. Regulowane oparcie dla kręgów lędźwiowych. Pięcioramienna podstawa wykonana z polakierowanego aluminium. Fotel biurowy Wau posiada regulację wysokości zagłówka i oparcia. Maksymalne dopuszczelne obciążenie dla fotela to 130 kg. Waga fotela 22 kg.Fotel spełnia normy wytrzymałości, trwałości, stateczności i bezpieczeństwa użytkowania potwierdzone atestem PN-EN 1335-1:2004, PN-EN 1335-2:2009, PN-EN 1335-3:2009, PN-EN 1022:2007.

fotel biurowy wau2

Podobną konstrukcją jest fotel biurowy WAU2. Zagłówek, oparcie i siedzisko wykonane z wysokiej jakości tkaniny materiałowej lub siatki elestomerowej przepuszczającej powietrze. Mechanizm ruchowy "slid" pozwala zatrzymać oparcie w dowolnej pozycji lub swobodnie bujać się w fotelu. Oś obrotu (pozioma) siedziska i oparcia znajduje się w pobliżu stawu biodrowego. Rozwiązanie to uniemożliwia przemieszczanie się oparcia względem pleców, zapewniając odpowiednie, stałe podparcie w każdej pozycji odchylenia. Podłokietniki wykonane z tworzywa posiadają regulację wysokości i wychylenia na boki. Regulowane oparcie dla kręgów lędźwiowych. Pięcioramienna podstawa wykonana z polakierowanego aluminium. Fotel Wau2 posiada regulację wysokości zagłówka i oparcia. Maksymalne obciążenie 130 kg. Waga fotela 22 kg. Fotel spełnia normy wytrzymałości, trwałości, stateczności i bezpieczeństwa użytkowania potwierdzone atestem PN-EN 1335-1:2004, PN-EN 1335-2:2009, PN-EN 1335-3:2009,PN-EN 1022:2007

fotel biurowy hero

Innym równie dobrym wyborem będzie fotel biurowy Hero. Siedzisko wykonane jest z wysokiej jakości tkaniny materiałowej lub siatki. Zagłówek i oparcie wykonane z wysokiej jakości siatki przepuszczającej powietrze. Tworzywo białe lub czarne. Mechanizm samoważący SYNCHRON - pozwala zatrzymać oparcie w jednej z czterech pozycji lub swobodnie bujać się w fotelu. Regulowane podłokietniki góra-dół, przód-tył, wychylenie na boki (3D). Regulowana wysokość oparcia dla kręgów lędźwiowych. Istotne jest to, że fotel biurowy Hero posiada regulowaną głębokość siedziska co jest istotne zaróno dla osób o niższym wzzroście oraz osob wysokich. Regulowana jest również wysokość zagłówka. Pięcioramienna podstawa wykonana z polerowanego aluminium. Fotel wyposażony jest w miękkie kółka do twardych powierzchni. Maksymalne obciążenie 130 kg. Waga fotela biurowego Hero to 24 kg.

Zapraszamy do naszego działu - Krzesła i fotele biurowe.
Tu można pobrać katalog z fotelami biurowymi w formcie PDF.

Salon

WARSZAWA - TEL: +48 500-203-747
DESIGN-EXPO.PL - HOME CONCEPT
AL. JEROZOLIMSKIE 185, LOKAL 40
02-222 WARSZAWA
biuro@design-expo.pl