fbpx

Zadzwoń: 500-203-747 lub napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Prezentujemy nowy katalog Innovation Living: KATALOG

O drewnie ogólnie - TON

  • Leszek

Drewno

Drewno to rewelacyjny materiał – piękne, przyjemne dla oka i w dotyku, o charakterystycznym zapachu, fakturze i kolorze, wyraża przyjazny stosunek do środowiska naturalnego. Drewno powstaje z miazgi czyli tzw. kambium. Jest to warstwa nieustannie dzielących się komórek, które po zewnętrznej stronie tworzą korę drzewa. Ich wewnętrzna strona, która rośnie szybciej, tworzy komórki drewna. W naszej strefie klimatycznej proces ten zatrzymuje się w okresie zimowym i wznawia ponownie w okresie wiosennym. Dzięki temu na przekroju pnia możemy zauważyć pierścienie przyrostów rocznych tzw. słoje. drewno ton słojeStruktura drewna sprawia, że każdy produkt jest oryginalny. O strukturze decyduje anatomiczna budowa drzewa (np.słoje, drzewne promienie rdzeniowe), kolor, połysk, a także sposób w jaki dokonuje się cięcia. Bardziej złożoną budowę a tym samym urozmaicony rysunek mają drzewa liściaste. Struktura drewna jest najlepiej widoczna podczas cięcia stycznego wykonywanego wzdłuż pnia i z dala od jego rdzenia. Promienie rdzeniowe są naturalnym zjawiskiem występującym w drewnie i stanowią 5–10% jego struktury. Dzięki ich komórkom, które ułożone są prostopadle do słojów, substancje odżywcze dostają się z łyka do drewna i rdzenia. Promienie rdzeniowe pełnią również funkcję magazynującą – przechowują substancje bogate w energię takie jak skrobia czy tłuszcze. Obecność promieni rdzeniowych w strukturze drewna gwarantuje, że dany produkt został wykonany z litego drewna a nie jego imitacji lub sklejki. Te najszersze i najlepiej widoczne gołym okiem występują u drzew takich jak buk czy dąb. Na przekroju podłużnym przechodzącym dokładnie wzdłuż osi pnia, promienie rdzeniowe tworzą charakterystyczne błyszczące powierzchnie, potocznie zwane zwierciadełkami. Drewno należy do źródeł odnawialnych, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi, nie obciąża też środowiska naturalnego w trakcie obróbki, podczas i po zakończeniu okresu użytkowania wyrobów. Wraz z ponownym posadzeniem drzew rozpoczyna się nowy cykl życia drewna. Drewno, w odróżnieniu od nowoczesnych materiałów, starzeje się z gracją, osiągając z czasem niepowtarzalną dojrzałość i patynę. Proces ten wspomaga odpowiednia pielęgnacja drewna. Zbyt niska lub wysoka wilgotność powietrza czy temperatura przyczyniają się do niestabilności drewna. Pod wpływem otaczającego środowiska zmienia ono wtedy kształt, pęka lub przebarwia się. Porady na temat właściwej pielęgnacji produktów drewnianych znajdziesz w naszej Instrukcji użytkowania i konserwacji mebli. W produkcji ręcznej mebli giętych możliwe są odchylenia od planowanych kształtów, szczególnie podczas montażu elementów giętych. Dlatego dla produktów giętych tolerancja rozstawu nóg wynosi ± 2  cm. 

ton6Poza naturalnymi właściwościami materiału, na wygląd produktów wpływają także procesy technologiczne. Ich specyfika oraz wysoki udział ręcznej pracy to czynniki, które potwierdzają autentyczność produktów TON. Technologia ręcznego gięcia drewna jest unikatowym sposobem jego przetwarzania. Najczęściej stosowanym w tym procesie gatunkiem drewna jest buk, który charakteryzuje się najlepszymi właściwościami plastycznymi. Elementy drewniane wkładane są do pieca i przez kilka godzin, zależnie od średnicy, poddawane są działaniu pary nasyconej. Następnie doświadczeni pracownicy układają naparowane drewno do formy i zabezpieczają stalowym kołnierzem, który w procesie gięcia przejmuje obciążenie i zapobiega pękaniu drewna. Po wysuszeniu wygięty element jest stabilny i wytrzymały. To, że produkt jest rezultatem tego specyficznego procesu poznacie po zaróżowieniu drewna do którego dochodzi pod wpływem pary. Drewniane elementy o różnych wymiarach wymagają różnego czasu parowania, a tym samym różnią się odcieniem. ton9Efekt ten jest szczególnie widoczny przy jasnych zabarwieniach drewna. Wpływ technologii można również zaobserwować w trakcie montażu odstęp między nogami krzeseł może się różnić nawet o dwa centymetry. Każdy element drewna w procesie suszenia oraz pod wpływem działania innych czynników zewnętrznych ma tendencję do zmiany kształtu. Jednakże, przy zachowaniu optymalnych warunków wilgotności między 40–60% wspomniane różnice są gołym okiem niezauważalne. Aby drewno dłużej zachowało swój niepowtarzalny charakter, meble należy chronić przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym oraz innymi źródłami ciepła.

Rysunek drewna

drewno sękidrewno zwierciadełkaRysunek to naturalny, niepowtarzalny dla każdego gatunku wygląd drewna. Jest on wypadkową barwy, połysku, miejsca wykonania cięcia i budowy anatomicznej. Drewno liściaste odznacza się bardziej złożoną budową anatomiczną, w której możemy gołym okiem dojrzeć słoje, pory, promienie rdzeniowe, sęki itp. Na przykład drobne, zdrowe sęki są pożądane ze względu na walory dekoracyjne. Sęki powstają w miejscach, w których podstawa nowej lub obumarłej gałęzi obrasta drewnem. Zdrowy sęk ma ciemniejszy kolor od otaczającego drewna i nie pogarsza jakości drewna. Cięcie styczne w miejscu sęka pokazuje ciekawy rysunek słojów drewna, nazywany też fladrem. Sęki powstają jako zalążek nowych gałęzi lub są efektem obumierania gałęzi starych. Największą ilością sęków charakteyzują się drzewa iglaste, natomiast największe sęki występują u drzew liściastych, zwłaszcza takich jak buk czy dąb. Jakkolwiek sęki mogą mieć wpływ na wytrzymałość drewna, są w przemyśle meblowym mile widzianym elementem dekoracyjnym. Jakość sęków określana jest na podstawie ich koloru. Sęki ciemniejsze od
otaczającego je drewna są zdrowe i w dobrym stanie. W naszych produktach możecie spotkać się z małymi, zarośniętymi sękami, które cieszą oko i nie mają wpływu na jakość drewna. 

Barwa drewna

Każdy gatunek drewna posiada typową barwę, będącą wynikiem warunków klimatycznych i mieszanki substancji w ścianach komórkowych. Przebarwienia, powstające pod wpływem promieniowania słonecznego i utleniania, są naturalną cechą drewna jako materiału. Drewna jasne ciemnieją i szarzeją, natomiast ciemne jaśnieją. Na barwę drewna mają wpływ jego elementy strukturalne oraz szereg takich czynników jak światło, wilgotność powietrza czy położenie geograficzne. Drzewa w umiarkowanej strefie klimatycznej są zazwyczaj jaśniejsze, natomiast te w strefie tropikalnej charakteryzuje intensywniejszy kolor drewna. Warto wiedzieć, że barwa drewna nie jest cechą stałą i może ulec zmianie pod wpływem czynników klimatycznych np. promieniowania ultrafioletowego lub działania szkodników.

Buk

drewno bukDrewno bukowe należy do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych gatunków drewna liściastego. Kolor drewna bukowego jest jasny do lekko różowego. Drewno bukowe nie posiada wyraźnej faktury, ponieważ drewno wczesne nie różni się wyraźnie kolorem od drewna późnego (tzw. słoje roczne). Drewno to jest twarde, stosunkowo wytrzymałe, o niższej elastyczności, jednorodne i gęste.

Dąb

drewno dąbDrewno dębowe należy od wieków do najbardziej popularnych gatunków. Posiada stosunkowo szeroki rdzeń, o jednorodnym, brązowym zabarwieniu, z odcieniem szarym lub żółtawym. Drewno to wyróżnia się wśród pozostałych gatunków swoim rysunkiem. Szczególnie zwracają uwagę promienie rdzeniowe, widoczne makroskopowo na płaszczyźnie cięcia promieniowego jako drobne, wyróżniające się kolorem płaszczyzny. Miejsca te nazywane są „lusterkami“ i stanowią one dowód, że mamy do czynienia z rzeczywistym masywem dębowym. Drewno to jest również wytrzymałe, twarde i bardzo trwałe. Cechuje się najwyższą odpornością na zmiany pogody oraz wilgotności.

Orzech amerykański

drewno orzechOrzech amerykański to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej. W XVII wieku przybył również do Europy. Cechuje się ciemnobrązowym zabarwieniem z jaśniejszymi prążkami i miejscowo purpurowym odcieniem. Dzięki swojej kolorystyce świetnie zastępuje droższe, ciemne gatunki drewna w produkcji mebli. Orzech amerykański to twarde, wytrzymałe, choć stosunkowo lekkie drewno, charakterystyczne dla strefy umiarkowanej. Dobrze poddaje się obróbce, szczególnie impregnacja olejem nadaje powierzchni piękny połysk i barwę.

Jesion

drewno jesionDrewno jesionowe ma kolor biały do żółtawego, biel ma odcień kremowy, natomiast rdzeń ciemnobrązowy. Wyraźne słoje tworzą piękny rysunek, który w przeszłości wykorzystywano w technice intarsji. Drewno to jest wytrzymałe, twarde, o wysokiej udarności i elastyczności, dzięki czemu doskonale nadaje się do produkcji nart, sanek, sprzętu sportowego, poręczy, ale także mebli.

Na barwę drewna wpływa również sposób obróbki. Drewniane elementy poddawane są przed gięciem parzeniu nawet przez kilka godzin. To właśnie parzenie nadaje bukowemu drewnu charakterystyczny różowawy odcień, którego intensywność zależna jest od czasu, jaki drewno spędziło w parze. Zjawisko to można zauważyć w przypadku jasno bejcowanego drewna. Również podczas produkcji fornirów, pnie poddawane są parzeniu, które zmienia właściwości drewna. Forniry reagują wtedy na bejcowanie inaczej niż masyw. W rezultacie odcień części fornirowanych może różnić się od części masywnych nie tylko wskutek produkcji, ale także pod wpływem promieniowania UV podczas użytkowania wyrobu.

Salon

WARSZAWA - TEL: +48 500-203-747
DESIGN-EXPO.PL - HOME CONCEPT
AL. JEROZOLIMSKIE 185, LOKAL 40
02-222 WARSZAWA
biuro@design-expo.pl